UWAŻAJ NA OSZUSTÓW PODAJĄCYCH SIĘ ZA FUNKCJONARIUSZY

29 Styczeń 2020

Policjanci przestrzegają przed oszustami działającymi metodą ,,na funkcjonariusza''. Nie wdawaj się w rozmowę, powiadom policjantów.

Podczas rozmowy telefonicznej prowadzonej przez telefon stacjonarny, oszust przedstawia się jako policjant bądź funkcjonariusz innej służby, najczęściej podaje stopień imię i nazwisko, czasami wymyślony numer identyfikacyjny. Sprawca informuje swoją ofiarę o tym, że jest obserwowana przez oszustów i w końcu straszy, że jej pieniądze w banku oraz te w domu są zagrożone kradzieżą. Na koniec dodaje, że przekazując pieniądze policji ofiara, może je uratować. Najczęściej pada polecenie wyrzucenia ich przez okno lub pozostawienie w umówionym miejscu. Fikcyjny policjant, za którego podaje się oszust, gwarantuje także, że pieniądze zostaną zwrócone ich właścicielowi. 

I to właśnie te szczegóły oznaczają, że mamy do czynienia z przestępcami- oszustami. Policjanci nigdy nie informują o swoich działaniach, nie dzwonią i nie namawiają do współpracy, a co najważniejsze NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy, wyrzucanie ich przez okno, czy pozostawianie w jakimś miejscu.

Jeżeli w rozmowie telefonicznej wystąpią elementy, o których piszemy, należy natychmiast się rozłączyć, powiadomić o tym policjantów oraz swoich bliskich dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Policjanci przestrzegają, aby w trakcie takich rozmów osoby nie udostępniały swoich danych dotyczących kont bankowych, środków na nich zgromadzonych, numerów telefonów komórkowych oraz adresu.

W naszym powiecie otrzymujemy sygnały o kolejnych próbach wyłudzenia pieniędzy.

http://www.wejherowo.policja.gov.pl/m16/informacje/wiadomosci/87225,Uwaga-na-oszustow-ktorzy-dzialaja-metoda-na-funkcjonariusza.html